Prekast Cephe Sisteminin Avantajları

25.02.2022
Prekast Cephe Sisteminin Avantajları

Günümüzde popüler cephe kaplama sistemlerinden birisi olan prekast cephe sistemleri, her türlü boyuttaki binalara uygulanabilmektedir. Ayrıca dış cephe olduğu kadar iç mekanda da kullanılabilen oldukça geniş bir uygulama alanına sahip bir cephe kaplama sistemidir. Ülkemizde klasik beton yöntemleri ile kıyaslama yapıldığında prekast cephe sisteminin birçok avantajlı özellikleri ön plana çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cephe kaplama sistemlerine prekast oldukça tercih edilebilir bir yapı haline gelmiştir.

Dayanıklı Cephe Kaplama

Prekast cephenin avantajlarından bahsedersek. İlk olarak Prekast cephe sistemi dayanıklı ve sağlamdır. Diğer cephe kaplama sistemleri ile arasındaki dayanıklılık farkı ciddi derecede belli olmaktadır. Ayrıca prekast soğuk hava koşullarına karşı dirençli bir sistemdir. En önemli özelliklerinden birisi de taşıyıcı iskelet ve kanal sistemleri sayesinde depreme karşı oldukça dayanıklıdır. Prekast, A1 sınıfı yanmaz malzemeden üretildiği için yangın durumlarına karşı da oldukça dirençlidir.

Güçlü Isı, Ses ve Su Yalıtımı

Prekast cephe sisteminin avantajları arasında en çok merak edilen maddelerden birisi de yalıtım konusudur. Prekast cephe sistemi panelleri içerisinde taş yünü ve köpük beton uygulaması yapıldığından dolayı ısı yalıtımı da yapılabilir. Ayrıca Prekast cephe sistemlerinin birleşim noktalarına fitil ve mastikleme işlemi uygulanır.

Tasarımda Özgürlük

Farklı farklı kalıp yöntemleri kullanılarak üretilen prekast malzemelerine kolay şekil verilebildiği için mimarların yaptıkları her türlü tasarıma da uygulanan bir cephe kaplama sistemidir. Prekast cephe kaplama sistemi, klasik ve neo-klasik mimariye tam uyum sağlamaktadır. Ayrıca modern tasarımlarda da oldukça sık tercih edilmektedir.

Temizlik ve Bakım Kolaylığı

GRC Beton, hava koşulları düşünülerek inşaa edildiği için temizlenmesi kolay ve uzun yıllar bakım gerektirmeyen bir yapı sahiptir. Prekast sisteminin hammaddesi beyaz çimento, silis kumu, polimer, cam elyaf ve benzeri karışımlarla oluşturulmaktadır.

Projeye Özel Üretim ve Tasarım

Prekast cephe kaplama sistemi uygulamaları genel olarak proje bazlı olarak yapılır. İlk işlem olarak uygulama yapılacak binadan ölçüm alınmalıdır. Belirlenen ölçümlerin projesinin oluşması için fabrikaya gönderilir ve üretim fabrika şartlarında yapılır. Üretim fabrika da yapıldığı için hava koşullarının üretimin aksamasına engel olunmaktadır.

Tümü

Son Prekast Projelerimiz