Prekast Çeşitleri

08.10.2021
Prekast Çeşitleri

Prekast yapı malzemesi birçok alanda kullanılabilir. Her alan için farklı prekast türleri bulunmaktadır. Belki de çok yönlülük, prekast beton yapıların çok çeşitli olmasının nedenlerinden biridir. Otoparklar, köprüler ve ofis binalarından stadyumlara, perakende mağazalarına ve konutlara kadar kullanılabilir.

Otopark Yapıları

Otopark yapısı tasarımında, dayanıklılık, ekonomi ve kurulum dikkate alınması gereken üç kilit noktadır, bu nedenle prekast beton genellikle tercih edilen yapı malzemesidir. Otoparklarda kolonlar, trafik bariyerleri, merdivenler, kaldırım döşemeleri, mimari kaplamalar ve daha pek çok farklı prekast beton ürünü bulacaksınız. Prekast beton, tek katlı otopark yapıları ve daha büyük ve daha ayrıntılı orta katlı yapılar için kullanışlıdır.

Temeller

Prekast beton tüm binaları oluşturmak için kullanılır, ancak tüm bina için kullanılmadığı durumlarda yine de temel için kullanılabilir. Birçok konut ve diğer binalar, binanın geri kalanında duvarlar ve zeminler için ne kullanıldığına bakılmaksızın, prekast beton temellere sahiptir. Prekast betonu tercih edilen malzeme yapan şey, nemsiz ve enerji tasarruflu bir bodrum sağlama konusundaki itibarıdır.

Köprüler

Kirişler, kemerler,  güverte döşemeleri, kapaklar ve daha fazlası için prekast beton malzemelerin kullanıldığını göreceksiniz. Köprünün boyutu ne olursa olsun, prekast beton mühendislere çevreye uyum sağlayan ve her türlü tarihi çevreyle uyumlu bir yapı oluşturma yeteneği verir.

Menfezler

Kutu ve üç taraflı menfezler, yağmur suyu ve atık su drenajına yardımcı olmak, kısa köprüler oluşturmak, yağmur suyunu tutmak ve daha fazlası için tüm farklı şekil ve boyutlarda üretilmektedir. Birçoğu, verimli bir şekilde kurulabilen yüksek kaliteli ve dayanıklı bir ürün sağlamak için prekast beton kullanılarak inşa edilmiştir.

Ses Duvarları

Kentsel alanlarda, otoyollar ve topluluklar arasında bir gürültü bariyeri olarak ses duvarları örülmektedir. Bu yapılar için prekast beton kullanılması gürültü kirliliğini yüzde 50'ye kadar azaltabilir. Tasarımın çok yönlülüğü, bu sağlam duvar yapılarının çevrelerine belirli bir renk, doku veya tasarımla uyum sağlamasını sağlar.

Oldukça çok yönlü uygulama laanı olması en büyük avantajıdır. Normal betona göre daha pratik uygulanabilmektedir. Sizlerde birçok alanda kullanabilirsiniz.

Tümü

Son Prekast Projelerimiz