Prekast Beton mu Yoksa Saha Betonu mu?

23.07.2021
Prekast Beton mu Yoksa Saha Betonu mu?

Özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, prekast beton ya da saha betonu arasında yapacağınız seçimde birini diğerine tercih edebilirsiniz. Sahada beton dökme, yapıya özel olduğundan, inanılmaz derecede çok yönlüdür. Bununla birlikte, aynı zamanda çok daha maliyetli, emek yoğun ve zaman yoğundur. Prekast betonun bir yere taşınması gerekse de, benzersiz kalitesi, satın alınabilirliği ve uzun ömürlülüğü, onu sahadaki rakiplerine karşı öne çıkarıyor. Aslında, prekast beton, beton yapımında tercih edilen yaklaşım olarak kendini kanıtlamıştır.

Betonun mukavemeti ve kalitesi kürleme sürecine bağlıdır. Bir fabrikada betonu kürleyerek, kürleme işleminin ideal koşullar altında gerçekleşmesini sağlamak için iklimi sıkı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu, dökümün sağlamlığı ve tutarlılığı ile birlikte kalıbın ve imalatın hassasiyetinden daha emin olabileceğiniz anlamına gelir. Kalite kontrol avantajlarına ek olarak, fabrikada dökülen beton daha verimli üretilerek maliyetleri düşürür. Prekast beton, montaj hattı teknikleri kullanılarak üretilebildiğinden, her bir döküm çok daha az işçilik gerektirir ve bu nedenle işçilik maliyetlerinde daha az maliyetlidir. Fabrika yapımı prekast beton, eşit derecede çeşitli uygulamalar için çok geniş bir müşteri kitlesine sevk edildiğinden, prekast birçok yönden sahada dökülen betondan daha çok yönlüdür. Ayrıca, prekast beton standart formlar kullandığından, levhalar seri üretilebilir, bu da ölçek ekonomilerini geliştirir. Ayrıca, prekast beton fabrikada üretilip standartlaştırıldığı için, inşaat maliyetlerini doğru bir şekilde bütçelemenizi ve bütçeyi aşmamanızı sağlayan sabit fiyatlandırma vardır.

Yerinde beton dökümü için gereken kalıp çalışması hem zaman hem de alan açısından yoğundur. Ayrıca, yerinde kürleme, formların uzun süre yerinde bırakılmasını gerektirir. Bu sadece sahada yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda bu formların belirli koşullar altında iyileşmesi gerektiğinden hava tahmini yapmanızı gerektirir. Ayrıca, çizelgeleme ile ilgili hassas maliyet endişeleri vardır. Bir günlük bile beklenmedik bir gecikme, bir projeyi tehlikeli bir şekilde bütçeyi aşabilir. Lojistik kaygıları ortadan kaldırarak, planlama daha kolay hale gelir ve bu da beklenmedik maliyetlerin tahakkuk etmemesini sağlamaya yardımcı olur. Başka bir deyişle, yerinde form çalışması lojistik bir baş ağrısıdır. Fabrika dökümünü kullanarak, yerinde kalifiye iş gücü ve lojistiği koordine etmenin tüm stresinden kurtulabilirsiniz.

Tümü

Son Prekast Projelerimiz